دکتر هومان حسینی

پوست و مو


روشهایی برای زیبایی پوست

از لحاظ علمی رادیو فرکانسی یا آر اف یک ابزار غیر تهاجمی و بدون نیاز به جراحی است که برای تغییر شکل بدن و صورت از زیر لایه سطحی پوست، مورد استفاده قرار می گیرد.این روش از دستگاه های پیچیده ای استفاده می کند که به طور خاص برای رفع رایج ترین مشکلات پیری پوست در زنان و مردان طراحی شده اند،مشکلاتی مانند چین و چروک، بافت های بی از حد چربی و سلولیت cellulite.
در روش آر اف از امواج رادیویی استفاده می شود که اساسا انرژی گرمائی هستند و برای بازسازی بافت و بهبود انعطاف پذیری و تولید کلاژن جدید استفاده می شود.
بر خلاف فرایندهای تهاجمی که بر روی بیرونی ترین لایه پوست تاثیر می گذارند،گرمای مربوط به آر اف اساسا روی عمیق ترین لایه های پوست، یعنی درم dermis، تاثیر می گذارد؛ بدون اینکه تاثیری روی لایه های بیرونی پوست از جمله اپیدرم epidermis داشته باشد.
گرما تحریک کننده ای است کهباعث انقباض بافت های زیرین پوست می شود، به ویژه در لایه درم؛بافت های نرم در این قسمت پوست فشرده و منقبض می شوند و حتی کلاژن جدید تولید می کنند که البته این فرایندها ماه ها طول می کشد تا کامل شود.
با وجود کلاژن جدید و سالم که در عمیق ترین لایه پوست ظاهر می شود،قرار گرفتن هر چه بیشتر این بافت نرم در معرض امواج رادیو فرکانسی به جوان تر شدن و سفت شدن این بافت کمک می کند.

مزایای استفاده از آر اف پوست
دیگر مزیت ها و موارد استفاده روش آر اف عبارتند از:
کاهش و برطرف کردن سلولیت
کاهش چربی بدن
سفت کردن پوست
ترمیم پس از عمل لیپوساکشن
اصلاح خطوط روی بدن
عوارض آر اف پوست
روشآر اف دارای کمترین میزان عوارض جانبی استکه رایج ترین عوارض مربوط به آن عبارتند از:
قرمزی روی پوست
التهاب خفیف
حساس شدن بیش از حد بخش تحت درمان
فرورفتگی روی پوست

برخی نیز ممکن است دچار کبودی و تاول در زمان درمان شوند.
دستگاه آر اف به شکل های مختلفی در جوانسازی پوست مورد استفاده قرار می گیرد. که در ادامه به آنها اشاره می کنیم.

سیستم آر اف فرکشنال میکرونیدل Micro-Needle Fractional RF
روش آر اف فرکشنال میکرونیدل یک تکنولوژی ایده آل برای لیفت پوست، سفت کردن و جوانسازی پوست استکه از طریقروش نسبتا تهاجمی میکرونیدل انجام می شود و انرژی کنترل شده آر اف به طور مستقیم به بخش های مختلف عمق پوست منتقل می شود.
این روش برای انواع پوست ها با موفقیت مورد استفاده قرار گرفته است و دارای کمترین میزان عوارض جانبی بوده است.
روش آر اف فرکشنال میکرونیدل برای رفع مشکلات مختلف،از جمله هیپرپیگمانتاسیون hyperpigmentation ، چین و چروک های عمیق و کم عمق، آکنه و زخم های نشات گرفته از جوش ها استفاده می شود.
انرژی آر اف از نوک سوزن منتقل می شود و باعث وارد شدن آسیب کمتر به پوست اطراف می شود. این مسئله کمترین ناراحتی و کمترین زمان درمانی را به دنبال دارد.

جوانسازی پوست با لیزر اسکارلت
اسکارلت یک فناوری جدید است که فرکانس رادیویی یا آر اف را از طریق الکترودهای میکرونیدل مستقیما به سطح پوست ارسال می کند.این روشبرای تحریک تولید کلاژن به منظور بهبود شلی پوست، بهبود چین و چروک، رفع جای جوش و برطرف کردن منافذ باز و ترک های پوستی ناشی از بارداری استفاده می شود.
تاثیر استفاده از لیزر اسکارلت در افراد مختلف یکسان نیست،اما در بسیاری موارد بهبود بافت پوست طی چند روز نمایان می شود. به علاوه تولید کلاژن در بدن به زمان زیادی نیاز دارد، بنابراین سفت شدن پوست و نتایج نهایی طی 6 ماه خود را نشان می دهند.

جوانسازی پوست با میکرونیدلینگ Microneedling
میکرونیدلینگ Microneedling که القا کلاژن نیز نامیده می شود، مورد توجه افراد زیادی است.متخصصین پوست سال های زیادی است که از میکرونیدلینگ برای درمان زخم های پوستی استفاده می کنند،اما اخیرا میکرونیدلینگ محبوبیت زیادی به دست آورده چرا کهدستگاه دستی آن به نام dermaroller یا دستگاه میکرونیدلینگ که قابل استفاده در خانه هم هست، وارد بازار شده است.
اما آیا میکرونیدلینگ واقعا برای رفع جای جوش و چین و چروک موثر است؟دکتر سونوآ Sonoa Au متخصص پوست در نیویورک در رابطه با میکرونیدلینگ می گوید: میکرونیدلینگ با دستگاهی انجام می شود که پوشیده از سوزن های ریز و کوچک استکه فرورفتگی هایی روی صورت ایجاد می کند.این فرورفتگی ها نقش درمانی دارند زیرا باعث بروز آسیب های جزئی می شوند و پوست را در تولید کلاژن تحریک می کنند، خطوط نازک را پر می کنند، پوست پرتر به نظر می رسد و در نتیجه باعث جوان شدن پوست می شود.
میکرونیدلینگروش مناسبی برای درمان زخم های ناشی از جوش، چین و چروک ها یا نشانه های خراشیدگی می باشد.به هرحال دکتر سونوآاستفاده از دستگاه خانگی میکرونیدلینگ را توصیه نمی کند.

جوانسازی پوست با سرما درمانی یا کرایوتراپی cryotherapy
کرایوتراپی یا سرما درمانی عبارت است از قرار گرفتن کلی یا موضعی بدن در مقابل سرمای زیر صفر درجه تا به این ترتیب از تاثیرات و مزیت های چند گانه آن استفاده شود.روش کرایوتراپی روند پیری پوست را آهسته می کند.
کرایوتراپی یا سرما درمانی سال هاست در روند سلامتی و زیبایی برای حفظ سلامت پوست استفاده می شود.روش کرایوتراپی با افزایش جوانسازی سلول ها، بهبود تون پوست، کاهش علائم چین و چروک، سفت کردن پوست و افزایش سطح کلاژن به درمان پیری پوست و بهبود علائم پوستی کمک می کند.
به مدت 10 دقیقه قرار گرفتن در معرض هوای سرد تولید کلاژن را در بخش های عمیق تر پوست فعال می کند،ظرفیت پوست برای جوانسازی خود را بهبود می بخشد، باعث بهبود انعطاف پذیری و خاصیت ارتجاعی پوست می شود و در نتیجه باعث می شود پوست صاف تر و جوان تر به نظر برسد.روش کرایوتراپی یا سرما درمانی را می توانید در حالیکه پوستتان آرایش دارد، انجام دهید.

جوانسازی پوست با لیزر CO2 فرکشنال CO2 fractional laser
لیزر CO2 فرکشنال برای رفع مشکلاتی مانند زخم های ناشی از جوش، چروک های پایدار، افتادگی پوست و کاهش حجم بافت های پوستی استفاده می شود.
هدف اصلی لیزر CO2 فرکشنال لایه برداری تمام سطح اپیدرم و الاستیس درم استکه این کار با استفاده از گرمایی انجام می شود که به زیر لایه درم هدایت می شود.این لیزر دارای تاثیر دوگانه است به این ترتیب که در درجه اول باعث تولید کلاژن های جدید شده و همچنین باعث تبخیر آب موجود در بافت ها می شود.فرکشنال به معنای برداشتن تنها بخش کوچکی از پوست است که در یک زمان برداشته می شود، معمولاتنها 5 تا 10 درصد پوست تحت درمان قرار می گیرد.این روش با تاباندن انرژی نوری گازی دی اکسید کربن و تفکیک شدن آن به صدها اشعه کوچک تر انرژی گرمایی انجام می شود کهسبب تبخیر لایه پوستی در شرایط کنترل شده می شود.در طول یک سال تنها 20 درصد از پوست به این روش درمان می شود، زیرا اگر بیشتر از این مقدار تحت درمان قرار گیرد، پوست قادر به بازسازی خود نخواهد بود.

جوانسازی پوست با پی آر پی PRP
پلاسما غنی از پلاکت Platelet-rich plasma یا پی آر پی ماده ای است که برای تسریع بهبود در هنگام تزریق استفاده می شود.پلاسما بخشی از خون است که حاوی فاکتورهای خاص یا پروتئین هایی است که به لخته شدن خون کمک می کند.پلاسما همچنین حاوی پروتئینی است که از رشد سلول ها محافطت می کند.محققان پی آر پی یا پلاسما غنی از پلاکت را با جدا کردن پلاسما از خون و غلیظ کردن آن به دست آوردند.
اعتقاد در روش پی آر پی این است کهتزریق پی آر پی بافت های آسیب دیده بدن را تحریک می کندوسلول های جدید و سالم تولید کند.محققان معتقدنداز آنجایی که عوامل رشد بافت در نمونه آماده شده برای تزریق بیشتر هستند، این امر باعث می شود بافت های بدن سریعتر بهبود پیدا کنند.
این روش هنوز به تحقیقات بیشتری نیاز دارد، اما با این حالافراد مشهوری از جمله بازیگر هالیوود کیم کارداشیان از روش پی آر پی برای جوان نشان دادن صورت خود استفاده کرد.

جوانسازی پوست به روش لیفت صورت با نخ thread facelift
لیفت صورت با نخ یک روش بی خطر و جایگزین مناسبی برای جراحی پوست صورت است.لیفت صورت با نخ یک روش غیر تهاجمی است ومی تواند شل شدن پوست اطراف گونه ها، خط فک و گردن را خیلی سریع و بدون خطر جدی برطرف کند. در این روش از نخ های خاصی استفاده می شود تاپوست های تغییر شکل داده و بافت های صورت به صورت مخفیانه در محل خود نگه داشته شوند. در این روش برای به حداقل رساندن هر گونه اثر جراحی از نخ های نامرعی استفاده می شود.
روش لیفت صورت با نخ طی یک تا دو ساعت انجام می شود و معمولا بدون بیهوشی است.در طول انجام این فرایندجراح نخ های نازکی را با برش های کوچکی وارد صورت می کند. این نخ ها به بافت پوست متصل می شوند و سپس به عقب کشیده می شوند تا پوست صورت صاف شود.تاثیر این روش فوری است. زمانی که نخ ها گره زده می شوند، زیر پوست مخفی می شوند و هر گونه زخم ناشی از آن نیز غیر قابل مشاهده خواهد بود.


آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید میانی بالای بانک پاسارگاد مجتمع نگار یک طبقه پنج واحد۱۹
تلفن : 36258134 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبرنامه هفتگی مطبلیزر موهای زائدسایتهای دیگرخدمات مطببیوگرافیگالری تصاویردستگاه های مطب