دکتر هومان حسینی

پوست و مو


لک ها و تیرگی پوست

زیبایی صورت همیشه برای همه از اهمیت خاصی برخوردار بوده است و با اینکه زنان بیشتر در مورد این موضوع حساسیت خرج می کنند اما مردان هم برایشان مهم است تا صورتی صاف، زیبا و عاری از هر گونه لکی داشته باشند. لک صورت یا ملاسما یکی از همین مواردبوده و بیشتر در صورت خانم ها مشاهده می شود و زیبایی صورت را تحت الشاع خود قرار می دهد.

تغییرات رنگ پوست باعث ایجاد مشکلات روحی و اجتماعی در افراد شده و به خصوص در کسانی که به دلیل نوع شغل خود تماس چهره به چهره و مستمر دارند می تواند موجب افسردگی یا تاثیر گذاری بر فعالیت فرد شود . از این رو شناخت علل این اختلالات رنگدانه ای و درمان صحیح آن ها بسیار مهم است و گاه درمان های ناصحیح می تواند مشکل بیمار را زیادتر کند .درمان بیمار بایستی با توجه به علت بیماری ، شدت بیماری ، شغل و شرایط اجتماعی و محیطی بیمار انجام شود . از طرف دیگر بایستی بیمار اطلاعات صحیحی از بیماری خود ، روش درمان ، طول مدت درمان و مراقبت های بعدی داشته باشد .

تیرگی پوست علل مختلفی دارد که از آن جمله می توان به نور آفتاب ، تغییرات هورمونی و ژنتیک اشاره کرد . اشعه UV آفتاب باعث تحریک ساخت ملانین و ایجاد هایپرپیگمانتاسیون ( لک های تیره ) در پوست می شود . تغییرات هورمون ها در دوران حاملگی و همچنین در مصرف قرص های contraceptive( ضد بارداری ) نیز عاملی برای تیرگی پوست هستند . گذشته از آن استعداد ایجاد لک و کک و مک در بعضی انسان ها به دلیل ژنتیک بیشتر است .

در کل درمان شامل چندین اقدام می باشد :
قبل از اینکه به دنبال درمان معجزه آسای لک باشیم ، اول باید در مورد دلیل بروز لک بدانیم . سلولهای ملانوسیت پوست وظیفه ساختن ماده ملانین را دارند . برحسب میزان ملانین ، پوست سفید ، سبزه یا سیاه می شود . در یك فرد ممكناست بخشی از پوست بدن دچار كاهش یا افزایش میزان ملانین شود كه باعث بروز لك های تیره یا سفید خواهد شد . لکها برحسب اینکه سفید باشند یا تیره و دلیل بروز آنها درمانهای مختلفی دارند.در ابتدا علت زمینه ای بایستی رفع گردد مثلا دوری از آفتاب با استفاده از یک ضد آفتاب مناسب و قطع نوسانات هورمونی و شروع درمان های پزشکی نظیر دارو یا لیزر و ...

1. دارو :
کرم های روشن کننده که حاوی مواد لایه بردار یا روشن کننده پوست هستند و عموماً ترکیباتی مانند آلفاهیدروکسی اسید ( A.H.A ) ، ترتینوئین ، کوجیک اسید و ویتامین سی و ... می باشند و بایستی بین 6 3 ماه استفاده شوند .

2. روش های تکنیکی : که شامل
الف ) میکرودرم ابریژن ( ساییدن پوست با پودر اکسید آلومینیوم )
ب ) میکرونیدلینک ( ایجاد منافذ ریز در سطح لک به دلیل نفوذ بهتر مواد دارویی روشن کننده در پوست )
پ ) لیزرهای کیوسوئیچ N-d-yag ، IPL و ...
باید توجه داشته باشیم که لک ها یکی از معضلات در رشته پوست هستند و میزان پاسخ به درمان بسته به نوع پوست و عوامل محیطی متغیر است و در این موارد پزشک سعی می کند تا پوست را به طور نسبی بهتر و روشن تر کند و بیمار نبایستی انتظار پاسخ قطعی داشته باشد .


آدرس مطب : اصفهان خیابان توحید میانی بالای بانک پاسارگاد مجتمع نگار یک طبقه پنج واحد۱۹
تلفن : 36258134 - 031

نظرات کاربران درباره این مطلب :

برای متن پیام فقط از حروف فارسی استفاده کنید .
این فرم صرفا جهت دریافت نظرات ، پیشنهادات و انتقادات کاربران در مورد مطلب فوق میباشد .
به سوالات پزشکی در این بخش پاسخ داده نمیشود .
از ارسال پیام های تبلیغاتی در این بخش خودداری نمایید .
حداکثر طول مجاز برای متن پیام 500 کاراکتر است .
نام و فامیل :
تلفن :
ایمیل :
متن پیـام :
صفحه اصلیمطالب و مقالاتسوالات پزشکیپیامهای کاربرانبرنامه هفتگی مطبلیزر موهای زائدسایتهای دیگرخدمات مطببیوگرافیگالری تصاویردستگاه های مطب